Lista zapowiedzi wydawniczych 2011, na które czekam z niecierpliwością:
 

1) Thomas Bernhard – Autobiografie, Czarne. W jednym tomie zebranych zostało pięć powieści: Przyczyna, Suterena, Oddech, Chłód, Dziecko. Trzy środkowe utwory ukazały się w Polsce w latach 80., pozostałe dwa w pierwszym polskim wydaniu Autobiografii z 1998 roku, teraz zupełnie niedostępnym, co przekłada się na zawrotne ceny książki na rynku antykwarycznym. W księgarniach 9 lutego. Wydawnictwo Czytelnik szykuje z kolei pierwsze wydanie Wycinki (oryg. Holzfällen), która ma się ukazać pod (słabszym) tytułem Ścinanie drzew.

 
2) Marcin Świetlicki, Wiersze zebrane, EMG; już o nich wspominałem, ale to na tyle ważne i niespodziewane, że warto się powtórzyć.

 
3) Janusz Rudnicki, Męka kartoflana, WAB. Zbiór opowiadań pisanych w latach 80. i 90. W księgarniach 26 stycznia.

 
4) Roland Barthes, Roland Barthes o sobie samym, słowo/obraz terytoria. „Nie autobiografia, lecz powieść w formie słownika, którego hasła dają wyjątkowy wgląd w sposób myślenia jego autora. Opowiada on o swoich zmaganiach z tym, co określa mianem Doksy: z powszechnymi przekonaniami, z ustalonymi prawdami. To, co oczywiste, jest bowiem najbardziej podjerzane. Barthes poddaje tu jednak krytyce przede wszystkim samego siebie”. Barthes to Barthes, czytać trzeba.

 
5) Agnieszka Drotkiewicz, Jeszcze dzisiaj nie usiadłam, Czarne. Zbiór wywiadów, m.in. z Sylwią Chutnik i Dorotą Masłowską.


 
6) Haruki Murakami, 1Q84, tom II, Muza. Do poduszki czytam pierwszy tom powieści – będzie trzeba sprawdzić, co słychać u Tengo, Aomame i Little People. Trzymam kciuki za ekipę korektorów z Muzy – może drugi tom uda się oddać bez licznych literówek, powtórzeń i anakolutów.

 
7) Georges Perec,  Sztuka i sposób zwracania się do kierownika działu z prośbą o podwyżkę, WAB. Takie rzeczy tylko w OuLiPo, już sam tytuł gwarantuje, że jaja będą kosmiczne.

Reklamy