Zwyczajowo już, w środku wakacji, garść zapowiedzi książkowych na jesień. Szykuje się mocne uderzenie polskich pisarek!

 

1. Dorota Masłowska, Kochanie zabiłam nasze koty, Noir Sur Blanc. Długo kazała Doris czekać na swoją nową powieść – Paw królowej wyszedł w zamierzchłym 2006 roku (jak ten czas leci). W międzyczasie były dwa dramaty (polecam przezabawny Między nami dobrze jest), ale jednak co powieść, to powieść. Oczekiwania mam olbrzymie. To może być najgorętsza premiera tej jesieni.


 
2. Joanna Bator,
Ciemno, prawie noc, W.A.B. Z miejsca kupiła mnie świetną powieściową dylogią (Piaskowa góra i Chmurdalia). Nowa rzecz ma się rozgrywać w Wałbrzychu, gdzie w tajemniczych okolicznościach znikają małe dzieci. Taki niby-kryminał.


 
3. Justyna Bargielska,
Małe lisy, Czarne. Jedna z moich ulubionych polskich pisarek, podobnie zresztą jak Masłowska i Bator. Nie wiadomo jeszcze, czy to będzie powieść czy zbiór opowiadań, ale fajnie znów poczytać tę charakterystyczną, ironiczną frazę.


 
4. Rana Dasgupta, Solo, Czarne. „Ociemniały stuletni Ulrich, siedząc samotnie w fotelu, snuje opowieść o swoim długim życiu. Jak w kalejdoskopie zmieniają się obrazy z Bułgarii, Gruzji, Niemiec i USA, a wraz z nimi przypływają wspomnienia – burzliwa polityka, niespełniona miłość do muzyki, utracone uczucie, pasja do chemii. W samotności przygląda się swemu życiu, którego wspomnienie jest jedynym dowodem istnienia”. Zapowiada się obiecująco.


 
5. Philip Roth,
Nemezis, Czytelnik. 1944 rok. W Newark wybucha epidemia polio. „Centralną postacią Nemezis jest dwudziestoparoletni opiekun szkolnego boiska, Bucky Cantor, oddany swoim obowiązkom, a jednocześnie niemogący pogodzić się z tym, że słaby wzrok wykluczył go z udziału w wojnie. Analizując wewnętrzne rozterki Bucky’ego, po tym jak polio zaczyna siać zniszczenie także na jego boisku, Roth przedstawia całą gamę emocji, jakie może wywołać taka zaraza: strach, wściekłość, cierpienie i ból”.

 
6. Don DeLillo, Nazwy, Noir Sur Blanc. Premierę powieści przekładano już kilkukrotnie, ale czekam cierpliwie, bo to jeden z moich ulubionych amerykańskich pisarzy. Będzie outsider, polityka, tajemniczy Kult, którego członkowie mordują ludzi; całość okraszona przeszywającymi diagnozami DeLillo.

 
7. Klas Östergren, Ostatni papieros, DodoEditor. Kolejna książka szwedzkiego pisarza, który zachwycił Gentlemenami. „Lata osiemdziesiąte. (…) w sztuce wszystko już było i wszystko jest wyświechtane. Pozostają tylko cytaty, parodia i pastisz. Dandys znów staje się ideałem. Krawat, zmysł estetyczny, ta irytująca niewzruszoność. Umierający dandys Nilsa Dardela zostaje wystawiony na sprzedaż. Krążą plotki, że padnie nowy rekord aukcyjny”.

Reklamy