Przepis na literaturę popularną wydaje się prosty: wartka akcja, pełnokrwiści bohaterowie, miłość, intryga i seks. Tajemnicą sukcesu są więc nie tyle składniki – każdy je przecież zna – co ich odpowiednie proporcje. I tu już bywa różnie. Mamy na przykład całą masę drugorzędnych powieści, których autorzy/autorki skupiają się prawie wyłącznie na jednym z kluczowych elementów, np. na intrydze (Kod da Vinci) albo seksie (Pięćdziesiąt twarzy Greya). Teraz wyobraźcie sobie idealną powieść popularną, w której wymienione wyżej składniki są połączone w finezyjną całość, nic nie zgrzyta, wszystko jest na swoim miejscu. Taka powieść istnieje. Nazywa się Słodka przynęta i napisał ją Ian McEwan.
 
Akcja Słodkiej przynęty rozgrywa się w Anglii na początku lat 70. XX wieku. Trwa kryzys gospodarczy, na ulice wychodzą strajkujący robotnicy, krajem raz po raz wstrząsają doniesienia o zamachach terrorystycznych przeprowadzanych przez IRA. Jakby tego było mało, nerwową atmosferę wzmaga jeszcze tocząca się zimna wojna.
 
W tych niekorzystnych okolicznościach poznajemy bohaterkę Słodkiej przynęty, Serenę Frome, która pracuje w agencji wywiadowczej MI5 (brytyjska Służba Bezpieczeństwa). Celem pierwszej tajnej misji Sereny – obdarzonej, co istotne, niebywałą urodą – jest zdobycie zaufania młodego i obiecującego pisarza, T.H. Haleya. Ten początkujący literat znalazł się na celowniku agencji, ponieważ zimna wojna to nie tylko rywalizacja militarna, to również walka idei – Haley może się okazać przydatny w ideologicznych rozgrywkach z komunistami. Wszystko idze gładko do momentu, kiedy bohaterowie nawiązują płomienny romans.
 

McEwan przyzwyczaił już swoich czytelników do niebanalnych, wciągających fabuł – polecam np. jego poprzednią książkę, Solar. Słodka przynęta potwierdza, że pisarz jest w znakomitej formie. Jego najnowsza powieść nie ma słabych stron: świetnie zarysowane tło obyczajowe, intrygujące i dopracowane postaci, liczne zwroty akcji, wreszcie ujmująca, nienachalna ironia narratora. Przysłowiową wisienką na torcie jest fantastyczna sztuczka narracyjna, która wieńczy Słodką przynętę. Prawdziwy majstersztyk.