Krótki przegląd zapowiedzi literackich na najbliższe miesiące (listopad-styczeń):
 
1) Wojciech Kuczok, Obscenariusz, WAB. Pierwsza książka Kuczoka od czasu bardzo dobrych Spisków  z 2010 roku (nie liczę Poza światłem, w której Kuczok pisze o swojej pasji do gór i grot). „Zaskakujący zbiór opowiadań (…) W swojej nowej książce Kuczok przygląda się życiu erotycznemu śląskich celebrytów, dawnych i dzisiejszych, a także sławnym ludziom, którzy przyjeżdżali na Śląsk, by zabawić się bez żadnych zahamowań. Co ciekawe, nie są to tylko historie współczesne. Honoriusz Balzak i Ewelina Hańska, Theodor Kalie, Franz von Winckler i wiele innych. Jednym słowem: kalejdoskop postaci znanych, zapomnianych oraz fikcyjnych”.
 
2) Paweł Huelle, Śpiewaj ogrody, Znak. Prozatorski powrót Huellego – jednego z najpopularniejszych pisarzy lat 90. – po pięciu latach przerwy. W Śpiewaj ogrody Huelle po raz kolejny sięga po charakterystyczne dla swojej twórczości motywy: przedwojenny Gdańsk, wielokulturowość, nostalgię. Ciekawe, czy uda się z tych samych składników upichcić coś nowego. „Wolne Miasto Gdańsk i tajemnicza opera Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. Flecista z Hameln i przemarsz szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. Muzyka w cieniu Hitlera, literatura w cieniu zbrodni, miłość w cieniu wojny i niezwykła przyjaźń małego chłopca ze starą Gretą”.
3) Zachar Prilepin, Czarna małpa, Czarne. W tym roku mocne uderzenie rosyjskich pisarzy – niedawno ukazał się po polsku zbiór nowych opowiadań Wiktora Pielewina Napój ananasowy dla pięknej damy (ponoć znakomity). „Bohater Czarnej małpy, pisarz i dziennikarz, wpada na trop tajemniczego laboratorium, w którym odbywają się badania psychiatryczne nad dziećmi. W tym samym czasie, w odległej wiosce, ma miejsce makabryczna zbrodnia dokonana przez nieletnich. (…) Czarna małpa to zaskakujące połączenie politycznego thrillera, dramatu psychologicznego i powieści obyczajowej”.
 
4) Jonas T. Bengtsson, Baśń, Czarne. Powieść nominowana w 2012 roku do nagrody Danish Radio Literature Prize w kategorii „Najlepsza powieść roku”. Historia chłopca opisującego swoje dziwne dzieciństwo. „Sielanka zamienia się w horror, groza wywołuje znieruchomienie. Tylko samodzielność nie nadchodzi. Być może dlatego, że bohater przeczuwa, co będzie musiał zrobić, aby wyjść z pułapki, w której się schował”.
 
5) Javier Marias, Zakochania, Sonia Draga. Uznawany za najwybitniejszego hiszpańskiego pisarza, w Polsce znany zwłaszcza z trylogii Twoja twarz jutro. O Zakochaniach na stronie wydawnictwa: „María Dolz, redaktorka w jednym z madryckich wydawnictw literackich, codziennie rano zachodzi, przed pracą, do kawiarni. Tam przy śniadaniu obserwuje parę małżeńską w średnim wieku, którą jest od dłuższego zafascynowana. Nic o małżonkach nie wie, ale buduje wokół nich wszelkiego rodzaju domysły, pytania, hipotezy, konfabulacje”.